Kraniosakrálna terapia
Kraniosakrálna terapia je jemná manuálna metóda diagnostiky a liečby celého tela, ktorá môže mať pozitívny vplyv skoro na každý telesný systém. Vychádza z predpokladu rytmického pulzujúceho pohybu v celom tele, ktorý je generovaný pulzáciou mozgovo-miechovej tekutiny. Názov pochádza z latinských slov cranium – „lebka“, os sacrum – „krížová kosť“.
Terapeut pracuje pomocou svojich rúk, ktoré prikladá na telo klienta v špecifických pozíciách. Sleduje tak voľnosť pohybov v systéme, rytmus pulzov mozgovomiechového moku cez mozgové obaly a kosti. Umožňuje jemným tlakom na kosti a tkanivá vyváženie pohyblivosti jednotlivých kostí lebky a navodzuje uvoľnenie mozgových a miechových blán. Terapia je na rozdiel od iných manuálnych terapií veľmi jemná a pomalá. Výsledkom je vyladenie vnútorného prostredia a uvoľnenie štruktúr súvisiacich s nervovým systémom. Terapia môže priniesť hlboké fyzické a emocionálne uvoľnenie a súčasne aktivizuje samoozdravné procesy organizmu. Podporuje pacienta k využitiu vlastných vnútorných zdrojov.
Samotná terapia trvá 45 – 60 minút, počas ktorých klient leží na lôžku. V rámci komplexného prístupu jej predchádza rozhovor, na ktorom si nastavíme zámer a cieľ našej spoločnej práce.